Hukvaldy. Jedno slovo, po jehož vyslovení se většině lidí vybaví konkrétní představa - hrad. Jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v České republice, již od 19. století místo častých turistických výletů.
Název hradu je odvozen od jména porýnského hraběcího rodu Hückeswagenů, jehož příslušník Arnold obdržel někdy v letech 1228 - 1235 v léno hrad Jičín /dnešní Starý Jičín/ s rozsáhlým územím.
Zakladatelem hradu Hukvaldy byl však pravděpodobně až Arnoldův vnuk Jindřich. Brzy po svém založení se Hukvaldy staly součástí majetku olomouckých biskupů. Vedle pevnostního charakteru měl hrad význam také jako správní sídlo rozsáhlého panství.
Když byly v roce 1760 byty a kanceláře úřednictva přeneseny z hradu do podhradí, hukvaldský hrad se začal měnit v ruinu, která byla využívána hlavně jako levný zdroj stavebního kamene.
Nové využití hradu započalo v 19. století s rozvojem „turistického ruchu“. Velký zájem lidí o hrad vedl ke snahám tuto památku zachovat také pro další generace a využít ji jako centrum kulturního dění, což se také podařilo.
Nejvýraznější osobností, která je spojena s hradem Hukvaldy, byl hudební skladatel Leoš Janáček.
Hrad Hukvaldy je pobočkou Muzea Beskyd Frýdek-Místek příspěvkové organizace
Leoš Janáček (zdroj: Fotoarchiv Muzea Beskyd Frýdek-Místek)